Na początku był projekt

Tylko przemyślane rozwiązanie oraz indywidualne podejście. Projekty gotowe nie ujmują charakteru oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Gotowy projekt traktujemy jako początek drogi, sprawdź naszych projektantów i nie miej ograniczeń. My ich nie mamy!

Sprawdzona ekipa

Jesteśmy góralami. Na drewnie znamy się jak mało kto. Kochamy drewno, wiemy jak je użyć. Na rynku jesteśmy już 1988 roku Sprawdź nas, przed budową zażądaj referencji.

Kontrola jakości

Nie możemy pozwolić, aby nasze domy były średniej jakości. To niedopuszczalne, więcej to niemoralne. Budujemy wedle sztuki, wśród nas są mistrzowie cechu.

3 miesiące i ... na swoim

Proces budowy domu trwa średnio 2-3 miesiące. Wystarczy zamówić u nas projekt i wykonanie, a następnie odliczać dni do ... przeprowadzki;)

Zadbaj również o ogród

Po zakończeniu budowy domu warto urządzić ogród w podobnym stylu. Zapytaj nas o aranżacje ogrodu, czy działki. Gwarantujemy piękny góralski styl, ergonomię oraz solidną jakość.

Domy z bala: technologia, zalety, pytania i odpowiedzi...

Dlaczego drewno?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domy w technologii drewnianej.Zapewne zastanawiacie się Państwo, dlaczego tak właśnie się dzieje? Przyczyn jest wiele. Będąc osobami od pokoleń związanymi z górami i drewnem, moglibyśmy rozprawiać o tych tym ó godzinami, jednak ograniczymy się do suchych faktów.

Dom z drewna to przede wszystkim:
najzdrowszy ze wszystkich współcześnie znanych materiałów budowlanych [bale drewniane],
100 % natury i ekologii, miły zapach i niepowtarzalna atmosfera,
"inteligentny dom", który oddycha, doprowadzając do środka przez mikro pory świeże powietrze,
doskonały izolator, optymalnie zatrzymujący ciepło,
krótki czas budowy domu,
stosunkowo nieduży koszt budowy,
praktycznie nieograniczona możliwość budowy i wykończenia,
unikalny wygląd.


Technologia budowy domów z bala.

Domy z bali przeznaczone do całorocznego zamieszkania budujemy z bali o średnicy od 15 cm do 30 cm. W przypadku mniejszych średnic wskazane jest dodatkowe docieplenie ścian np. wełną mineralną czy styropianem. Budujemy domy w różnych układach począwszy od stanu surowego otwartego po wybudowanie "pod klucz". Dostosowujemy się do klienta. Oznacza to, że nie upieramy się przy budowie od początku do końca. Klient może z zakresu budowy wyznaczyć te elementy, które potrafi wykonać we własnym zakresie i po wykonaniu tych prac ponownie kountynuujemy współpracę.

Konstrukcja domu:
Ściany.
Ściany zewnętrzne wykonuje się z bali układanych poziomo jeden na drugim, na podwalinie drewnianej zakotwionej do fundamentów. Pomiędzy fundamentami a podwaliną układa się izolację przeciwwilgociową z folii. W niektórych domach, dla usztywnienia konstrukcji i zapewnienia równomiernej pracy bali dodatkowo łączy się je na kołki (dyble) drewniane. Bale łączono kołkami albo na pióro (obce lub własne), a narożniki domów (węgły) - na złącza ciesielskie. Do uszczelniania stosowano sznury, pakuły lub wióry. Zwykle nie uszczelnia się ścian, tylko niekiedy w narożach domu na połączeniach bali układa się piankę poliuretanową.


W ścianach z bali z sosny polarnej bale oddziela się przekładkami z filcu. Od zewnątrz ściany powinno się pomalować, najlepiej dwukrotnie, impregnatem odpornym na promieniowanie ultrafioletowe. Tak zabezpieczone drewno nie będzie czerniało.

Podłoga parteru.
Na podłodze na gruncie najpierw układa się izolację przeciwwilgociową, potem legary, a między nimi - wełnę mineralną. Na niej - warstwę paroizolacji. Podłogę wykańcza się deskami. W kuchniach, korytarzach i łazienkach wykonuje się gładź cementową ocieploną styropianem. Posadzkę zwykle układa się z płytek ceramicznych.

Strop nad parterem
Zbudowany jest z belek o przekroju 11 x 18 cm, czasami 7 x 24 lub 6,5 x 20 cm. Do belek mocuje się podbitkę z desek, potem układa się izolację akustyczną. Na wierzchu przybija się deski podłogowe. Belki można też wykorzystać jako element dekoracyjny - wtedy podbitkę mocuje się między nimi, tak aby częściowo były widoczne.

Dach
Ma konstrukcję płatwiowo-kleszczową lub jętkową. Dachy domów z bali można kryć wszelkimi dostępnymi materiałami. Jeśli na dachu będą układane gonty bitumiczne, do krokwi trzeba zamocować poszycie z desek lub wodoodpornych płyt wiórowych i pokryć je papą. Sztywnego podkładu nie trzeba wykonywać pod blachę dachówkową, dachówkę ceramiczną lub cementową. Zamiast niego do krokwi mocuje się folię wstępnego krycia, a następnie ruszt drewniany. Dachy domów z bali kryje się też trzciną, gontami drewnianymi albo słomą. Od spodu dachy ociepla się wełną mineralną, po czym mocuje paroizolację. Sufit wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią.

Jak to wygląda w praktyce?
Klient ma zakupiony projekt, który zleca nam wykonanie. Proces budowy stanu surowego otwartego przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wynosi dla domu o powierzchni ok. 100m2 do 20 dni roboczych. Pod klucz oddajemy taki dom do 45 dni roboczych od momentu wejścia ekipy na wykonane fundamenty. Z rególy klieny wylewa fundamenty samodzielnie, choć możemy mu również w tym pomóc.

Budowa domu standardowo obejmuje:
Komplet ścian zewnętrznych konstrukcyjnych,
Konstrukcja stropowa,
Kompletna więźba dachowa,
Pełne odeskowanie dachu,
Podłogi parteru, poddasza, balkonu i tarasu,
Elementy jednokrotnie zaimpregnowane,
Typowa dokumentacja techniczno - konstrukcyjna.

Zakres prac montażowych:
Ułożenie na fundamencie papy izolacyjnej i lepiku,
Montaż ścian zewnętrznych - konstrukcyjnych,
Montaż belek stropowych,
Montaż więźby dachowej, odeskowanie zewnętrznedachu,
Jednokrotne pokrycie papą dostarczoną przez inwestora,
Ułożenie podłogi piętra i parteru,
Założenie balustrad balkonu i tarasu,

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki dom wybrać - murowany czy drewniany - zapraszamy do zapoznania się zaletami domu z bali.

Zalety domów z bali.

Zdrowy dom.
Drewno jako surowiec naturalny, posiadający zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza niepowtarzalny, trudny do uzyskania w innych technologiach, mikroklimat wnętrza budynku. W krajach gdzie budownictwo z drewna jest szeroko rozpowszechnione, statystyczny mieszkaniec tych domów żyje kilkanaście lat dłużej.

Krótki czas budowy
Budowa domu składanego na placu budowy trwa około trzech miesięcy. Mały ciężar domu, lekka konstrukcja domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest niższy, a także mniej kosztuje transport materiałów na budowę i na samej budowie.

"Sucha" technologia
Budowa konstrukcji domu ogranicza się do montażu drewnianych elementów, łączonych na gwoździe i metalowe łączniki, w związku z czym, nie potrzebne są przerwy technologiczne, co w poważnym stopniu skraca czas budowy.

Możliwość budowania domów nawet w zimie
Poza fundamentami dom drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych, jak betonowanie czy murowanie, dzięki czemu budowa domu drewnianego może odbywać się w okresie zimowym.

Łatwość przebudowy i modernizacji
Konstrukcja domów drewnianych zezwala na łatwe przebudowy, rozbudowy czy modernizacje np. w zakresie przestawiania ścianek, czy naprawę lub wymianę instalacji.

Mała grubość ścian zewnętrznych
ściany wypełnione izolacją cieplną, pozwalają do minimum ograniczyć grubość ścian zewnętrznych dzięki czemu domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10% niż domy murowane.

Dobra ochrona cieplna domu
Ściany zewnętrzne i dach na całej powierzchni wyłożone są folią paroizolacyjną i w pełnej grubości wypełnione izolacją cieplną co wpływa na wysoką izolacyjność cieplną ścian zewnętrznych i zapenia niskie koszty eksploatacyjne.

Jeśli nie wyjaśniliśmy wszystkich wątpliwości, prosimy o zapoznanie się z najczęstszymi pytaniami i odpowiedziami na nie tak zwanymi 'FAQ'

FAQ pytania klientów oraz odpowiedzi


Poniżej prezentujemy najczęstsze pytania klientów, a także nasze odpowiedzi. Jeśli nie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, prosimy o kontakt, a postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Z jakich bali budujecie domy?
Nasze domy budowane są z bali 9, 12 lub 14 cm. Drewno jest dobrze wysuszone oraz impregnowane wstępnie preparatem ogniochronnym i grzybobójczym "FOBOS".

Czy 14 cm to nie za mało na ściany? Absolutnie nie. Bale 14 cm. są wystarczającym budulcem zarówno dla ściany nośnej jak i działowej. Właściwości termiczne bali 14 centymetrowej są porównywalne z 25 cm pustakiem.

Czy takie bale nie pękają z biegiem lat? Zdarza się, jednak jest to naturalne zjawisko związane ze zmienną wilgotnością drewna. Nie wpływa ono jednak na wartości użytkowe domu.

Czy drewno odporne jest na grzyby czy korniki? Tak, drewno jest bardzo twarde a także zaimpregnowane preparatami, dodatkowo drewno jest malowane specjalną farbą. Zalecamy odnawianie warstwy ochronnej co kilka lat.

Na ile lat oceniacie żywotność domu z bali?
Przy odpowiedniej konserwacji na około 100 lat.

Budujecie dom kompleksowo, czy muszę coś sam przygotować? Inwestor buduje fundamenty, wszystko powyżej fundamentów możemy wykonać. Jesteśmy w stanie wybudować dom, łącznie ze stolarką okienną, schodami, boazerią, kominkami oraz ocieplenie. Ostateczna decyzja należy jednak do inwestora - zakładamy iż inwertor zleca nam pewien zakres prac.

Ilu warstwowy jest dom z bali? Dom z bali może być jednowarstwowy. Taki dom spełnia wszystkie warunki gospodarki cieplnej, drewno odpowiednio 'oddycha', choć może być ocieplony zew. lub wew.

Jaki jest przeciętny koszt budowy takiego domu? Tak jak pisaliśmy wyżej to zależy od zakresu prac: czy mamy postawić jedynie dom otwarty, czy położyć dach, pomalować, czy założyć stolarkę okienna itd. oraz od metrażu. Zachęcamy do kontaktu, gdzie po określeniu warunków brzegowych jesteśmy w stanie podać szacunkowe koszty.

Czy mając dom drewniany z bala mogę mieć kominek?
Oczywiście.

Jaki maksymalny metraż może mieć dom z bala?
Dowolny.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki dom wybrać - murowany czy drewniany - zapraszamy do zapoznania się ze naszą ofertą i realizacjami.